نشست تخصصی و نمایشگاه «میراث هنری ایران و قفقاز»

میراث مکتوب- نشست تخصصی و نمایشگاه «میراث هنری ایران و قفقاز؛ با تأکید بر کتیبه‌ها و تزیینات معماری» روز دوشنبه، 14 مردادماه 1398 در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

در نشست تخصصی «میراث هنری ایران و قفقاز» دکتر مرتضی رضوانفر، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دربارۀ پروژۀ میدانی «میراث مشترک ایران و جهان؛ با تکیه بر کتیبه‌های فارسی»، که طی چند سال اخیر در کشورهای چین، تانزانیا، کنیا، ترکیه، جمهوری آذربایجان، هندوستان، ارمنستان و قفقازِ روسیه، به‌صورت فردی انجام داده است، سخنرانی می‌کند.
مرتضی رضوانفر دربارۀ شیوۀ تحقیق و بررسی به‌کارگرفته‌شده در این پژوهش گفت: «شیوۀ کار، میدانی و اسنادی (کتابخانه‌ای) است. بیش از پنج سال است که این بررسی آغاز شده و سه قارۀ آسیا، آفریقا و اروپا را شامل می‌شود. ما از شرق چین در آسیا تا مصر در آفریقا و بعضی کشورهای اروپا آثاری داریم که تاریخ مشترک ما را با این سرزمین‌ها نشان می‌دهد و نشست تخصصیِ روز دوشنبه، بخشی از این کار بزرگ است که مربوط به کتیبه‌ها و تزیینات معماری قفقاز می‌شود».

ایشان هدف از این تحقیق و پژوهش گسترده را معرفی و شناساندن حوز‌های ایران فرهنگی دانست و ادامه داد: «بهترین سند اثبات حوزه‌های ایرانِ فرهنگی، همین کتیبه‌های به زبانِ فارسی است. برای اثبات حضور فرهنگ ایران در سرزمین‌های مزبور، جدا از جنبه‌های آیینی که شامل مراسم مشترک مانند نوروز، سده، مهرگان، چله و بعضی دیگر از جشن‌های ایرانی است، «زبان فارسی»، مهم‌ترین و پررنگ‌ترین عنصرِ بلامنازع، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این سند در شکل کتیبه‌های سنگی با اشعار شاعران نامی ایرانی، کتیبه‌های اطلاع‌رسانی و تزیین بناها وجود دارد؛ آثاری که بهترین سند برای حضور فرهنگ ایران و ایرانی و خدمات جامعه ایرانی در جهان است».
رضوانفر گفت: «علاوه بر کتیبه‌های ساسانی که در قفقاز شناسایی شده است، بیشترین آثار به‌جامانده در قفقاز شمالی و جنوبی، متعلق به بناهای مذهبی و مربوط به دوره‌های صفویه و قاجاریه است. در این کتیبه‌ها بسیاری از مفاهیم در قالب شعر فارسی و متون اخلاقی ارائه شده و یا اطلاعاتی درباره ساخت و تعمیر بنا، بیان شده است».

نشست تخصصی میراث هنری ایران و قفقاز با تأکید بر کتیبه‌های فارسی، روز دوشنبه 14 مردادماه 1398، ساعت 10:30 تا 12 در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

پس از این نشست، نمایشگاهی که به‌صورت تابلوهای پژوهشی ارائه شده است و غالباً حاوی تصویر بنا و کتیبه‌ها، قرائتِ متن کتیبه‌ها و اطلاعاتی مختصر دربارۀ محتوای آنهاست، در مؤسسۀ فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا (گالری لرزاده) گشایش می‌یابد.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست و بازدید از نمایشگاه آثار، می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از تقاطع طالقانی، شمارۀ 1552، فرهنگستان هنر، طبقۀ سوم، سالن همایش‌ها، مراجعه کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.