تصحیح و انتشار اثری فقهی از ابن المطهر حلّی

میراث مکتوب- آثار مادی و معنوی باقیمانده از شخصیت‌های بزرگ از تأثیر به‌سزایی در احیای حقایق در اذهان و ماندگاری اندیشه‌ها برخوردار است. اهتمام به آثار قدیمی و شخصیت‌های علمی و دینی امری است که انسانهای اندیشمند از تمامی ملت‌ها پیوسته در آن کوشیده‌اند.

مرکز تراث الحله، وابسته به بخش امور معارف اسلامی و انسانی آستان قدس عباسی، در راستای اهتمام به آثار گذشتگان و شخصیت‌های علمی و دینی، به تازگی یک نسخۀ فقهی از آثار شیخ محمد حلی مشهور به فخر المحقّقین وابن العلّامه الحلّی، پسر علامه حلی، را برای نخستین بار به چاپ رسانده است. این نسخه در چارچوب مجموعۀ نسخ خطی حلی است که مورد تحقیق قرار گرفته است.

نام این اثر «مسائلُ متفرقةٌ؛ إملاَءات الفقیه الأعظم والهمام المعظّم فخر المحقِّقین ابن المطهَّر الحِلِّی» است که توسط شیخ قاسم إبراهیم خاقانی مورد تحقیق قرار گرفته و توسط مرکز تراث الحله بازنگری و تنظیم شده است. این اثر دربرگیرندۀ 209 مسئلۀ فقهی است که در دو نسخه تنظیم شده است.

شایان ذکر است، آستان قدس عباس به دلیل اهمیت بسیاری که برای تحقیق و پژوهش کتب و نسخ خطی و ارائه آن از طریق مراکز متخصص در این زمینه قائل است، تاکنون صدها اثر را مورد تحقیق قرار داده که به مرجعی برای پژوهشگران تبدیل شده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.