نسخه‌های خطی قرآن کریم از قفقاز

میراث مکتوب- چند سال پیش Annabel Gallop  به راهنمایی Prof. Amri Shikhsaidov نسخه‌هایِ خطّی نادری از قرآن کریم برونئی- فلیپین کشف کرد که به شیوه فرهنگِ داغستانی کتابت شده بود و به نتایجی دست یافت که در سالِ 2008 در مجله «l Manuscripta Orientalia» (سن پترزبورگ روسیه) مقاله‌ای با این عنوان منتشر کرد:

From Caucasia to Southeast Asia: Daghistani Qur’ans and the Islamic manuscript tradition in Brunei and the southern Philippines’, published in the St. Petersburg-based journa

وی پس از انتشار مقاله‌اش و با مطالعۀ بیشتر به این نتیجه رسید که این نسخه‌هایِ خطّی داغستانی ارتباطی با جنوبِ آسیا ندارند و به طورِ شگفت‌انگیزی جعلی هستند. یکی از دلایلِ اصلی این بود که در سالِ 2008، وی هیچ نسخه‌خطّی قرآن از فیلیپین یا برونئی برایِ مقایسه نداشت. از آن تاریخ به بعد پس از ده سال، 17 نسخه‌خطّی از میندانوآ کشف شد که هم در فیلیپین و هم در آمریکا نگهداری می‌شوند. همۀ این نسخه‌هایِ خطّی نمایانگر هنرِ نسخه‌خطیِ جنوبِ آسیا هستند و هیچ ردپایی از قرآن‌های داغستانی در آنها دیده نمی‌شوند. نکته دیگر که شک او را برانگیخته بود فروشِ وسیعِ این نسخه‌‌هایِ خطّی در بازار بود. جزئیاتِ بیشتر را در این لینک بخوانید:

https://blogs.bl.uk/asian-and-african/2019/08/from-caucasia-not-from-sou...

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.