بزرگداشت نوش‌آفرین انصاری برگزار می‌شود

میراث مکتوب- در آستانه هشتادمین زادروز نوش‌آفرین انصاری، مراسم بزرگداشتی برای این چهره پیشکسوت کتاب و ادبیات برگزار می‌شود.

این مراسم با عنوان بزرگداشت «قلبِ مهربانِ شورای کتاب کودک» روز سه‌شنبه ۵شهریورماه از ساعت ۱۶در تالار قلم کتابخانۀ ملی در اتوبان حقانی برپا خواهد شد.

نوش‌آفرین انصاری – استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی- متولد ۱۳۱۸در شهر شیملا در هندوستان است. پدرش کارمند وزارت امور خارجه و مادرش دانش‌آموخته رشته آموزش پیش از دبستان بود. تحصیل در رشته کتابداری را تا مقطع کارشناسی در مدرسه عالی کتابداری ژنو و مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مک‌گیل کانادا ادامه داد و به ایران بازگشت.

نوش‌آفرین انصاری از اعضای هیئت علمی کتابداری دانشگاه تهران بوده و راه‌اندازی بخش فنی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و ریاست کتابخانهٔ دانشکده ادبیات دانشگاه تهران از فعالیت‌های اوست.

انصاری از اعضای شورای کتاب کودک است. او در سال ۱۳۴۲برای جمعی از پایه‌گذاران شورای کتاب کودک، از جمله توران میرهای، در مدرسۀ روش نو کارگاه کتابداری برگزار کرد و از همین هنگام سرنوشت او با توران میرهادی و شورای کتاب کودک گره خورد.

همسر وی، دکتر مهدی محقق، استاد بازنشستۀ دانشگاه تهران و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، است.

از نوش‌آفرین انصاری تاکنون کتاب‌ها و مقاله‌های تألیفی و ترجمه‌های بسیاری به‌ویژه در زمینه کتابداری و کتابخانه‌های کودکان و بزرگسالان منتشر شده است. از کتاب‌های او که اکنون دبیر شورای کتاب کودک است به «تشکیل کتابخانه در روستا»، «مجموعه مقالات درباره کتاب و کتابداری» و ترجمۀ «مدخل تاریخ شرق اسلامی» می‌توان اشاره کرد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.