«شب محمد میرشکرایی» برگزار می‌شود

میراث مکتوب- یکی از چهره‌های برجسته مطالعات مردم‌شناسی در ایران محمد میرشکرایی است، استاد و دانشوری فرزانه که آثار او با عشق به ایران و فرهنگ و تمدن درخشان آن در هم تنیده‌اند.

این مردم‌شناس برجسته یکی از چهره‌های مرکز مردم‌شناسی کشور است که سنت آن مرکز را در پژوهشکدۀ مردم‌شناسی در سال‌های پس از انقلاب تداوم بخشید و در کنار چند تن دیگر از مردم‌شناسان متقدم، مانع از گسست سنت‌های پژوهشی و تحقیقی در زمینۀ مطالعات مردم‌شناختی فرهنگ ایرانی در چند دهه اخیر شد.

مطالعات و کوشش‌های ارزشمندش در معرفی چشم‌اندازهای مهم فرهنگ ایرانی چون نوروز و یلدا جایگاهی ویژه‌ای در حوزه مطالعات و گفتمان های میراث فرهنگی و تمدنی در سطح ملی و بین المللی به او بخشیده است. ثبت جهانی نوروز یکی از قله‌های درخشان در کارنامۀ ایشان است که اهمیتی جهانی به تلاش‌های وی در حوزه شناخت، پاسداشت و گرامیداشت فرهنگ ایرانی می‌بخشد. 

ریاست پژوهشکده مردم‌شناسی از سال ۱۳۶۸ تا ١٣٨٦ با مدیریت صدها تحقیق میدانی و انتشار ده‌ها جلد کتاب از نقاط ارزشمند تلاش‌های این مردم‌شناس توانا است. تولید و انتشار کتاب‌های مردم‌شناسی در زمینه‌هایی چون: نوروز، انسان و آب، مردم‌شناسی و موزه‌ها، اسطوره و آیین در فرهنگ ایران و تألیف صدها مقاله علمی، از جایگاه ارزشمند ایشان در مطالعات مردم‌شناختی فرهنگ ایرانی نشان دارد.

شب محمد میرشکرایی از سوی نشریۀ بخارا با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، پژوهشکدۀ مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم ایران شنبه دوم شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

در این نشست سید محمد بهشتی، باجلان فرخی، احمد محیط طباطبایی، رسول وطن دوست، شبان میرشکرایی و علی دهباشی دبیر نشست سخن خواهند گفت.

در این مراسم فیلمی مستند دربارۀ محمد میرشکرایی و نمایشگاهی از مجموعه عکس‌های مردم‌شناسی به نمایش گذاشته خواهد شد.

این مراسم در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات اللهی، چهارراه ورشو برپا می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.