دومین کارگاه «نگاهی نو به حماسه‌پژوهی»

میراث مکتوب- کانون فردوسی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی در نظر دارد دومین کارگاه تخصصی «نگاهی نو به حماسه‌پژوهی» (برپایۀ طرح دانشنامۀ ادب حماسی ایران) را برگزار کند.

هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی با بنیادها و ساختارهای نظری و پژوهشی ادب حماسی برای تدوین و تألیف دانشنامۀ ادب حماسی و شناسایی پژوهشگران و مؤلفان جوان در این حوزه عنوان شده است.

دانشنامۀ ادب حماسی ایران که مدیریت علمی و سرویراستاری آن برعهدۀ استاد جلال خالقی مطلق است، پژوهشی جامع دربارۀ ادب حماسی در گسترۀ ایران فرهنگی برای معرفی تمام حماسه‌ها در حوزۀ زبان‌ها و گویشهای ایرانی است.

از آنجا که در مطالعات حماسی همواره بر زبان فارسی با محوریت شاهنامه تأکید شده است، این کانون تلاش می‌کند در برنامه‌های علمی و تخصصی خود توجه ویژه‌ای به پژوهشهای حماسی در زبانهایی غیر از فارسی داشته باشد.

کارگاه نگاهی نو به حماسه‌پژوهی سرآغازی برای بررسی پیوند و گسست حماسه‌سرایی در ایران فرهنگی است که در سرفصلهای زیر توسط آرش اکبری مفاخر ارائه می ‌گردد:

جلسه ۱: مرور کارگاه شماره ۱ و بررسی موردی یادگار زریران و روایتهای شرقی و غربی آن

جلسه ۲ : از گیلگمش تا حماسه‌های گورانی

جلسه ۳: از اوستا تا حماسه‌های فارسی

زمان برگزاری: شنبه 13 مهرماه 1398 از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر (کارگاه یک روزه)

محل برگزاری: مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با واحد آموزش به شماره تلفن ۲۲۲۹۷۶۲۶، داخلی 377 تماس حاصل کنند.

برای شرکت‌کنندگان در این کارگاه، ازسوی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، گواهی معتبر صادر می‌شود.