برگزاری سمینار هند شناسی در ایران

ميراث مكتوب- سمینار دو روزه هند شناسی در ایران با حضور چهره های برجسته علمی و فرهنگی هند و ایران در تالار های استاد شهناز و استاد امیرخانی در روزهای یکشنبه و دوشنبه 8 و 9 بهمن برگزار می شود.
افتتاحیه این سمینار از ساعت 17 روز یکشنبه 8 بهمن، در تالار استاد شهناز آغاز خواهد شد و در روز دوشنبه از ساعت 9:30 صبح نشست هایی در تالار استاد امیرخانی بر پا می شود.
در مراسم افتتاحیه این سمینار، دیوان حافظ متعلق به کتابخانه رضا رامپور توسط دکتر بهاء الدین خرمشاهی معرفی شد و پس از ایشان دکتر فتح الله مجتبایی به ارائه دیدگاه های خود در این باره پرداخت.
در بخش دیگری از این مراسم و پس از سخنان سفیر هند در ایران از چند کتاب با موضوع فرهنگ ایران و هند و تأثیرات متقابل آنها بر یکدیگر رونمایی شد و دکتر غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، درباره هند شناسی در ایران سخن گفت.
در روز دوم این سمینار، نشست های تخصصی با موضوعات ادبیات، عرفان و تصوف، معماری، موسیقی و هنرهای نمایشی و سینما برگزار می شود.
نشست نخست ( که از ساعت 9:30 امروز آغاز شده است) دربارۀ ادبیات ایران وهند است و با ریاست دکتر محمدرضا نصیری و با سخنرانی دکتر حسن رضایی باغ بیدی دربارۀ اشتراکات بین فارسی قدیم و میانه و سانسکریت انجام خواهد شد و در ادامه علی دهباشی دربارۀ تاگور در ایران و سید صادق حسینی اشکوری دربارۀ نسخه های خطی فارسی هند سخنرانی خواهند کرد. ریاست جلسه نشست دوم (عرفان و تصوف) بر عهده دکتر کریم نجفی برزگر است و دکتر کوروش کمالی دربارۀ عرفان سعدی و هند و دکتر محمد جواد ادبی دربارۀ عرفانی ایرانی در هند به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت و شیوا فولادیان پور مذهب سیک ها و ایران را بررسی خواهد کرد.
نشست سوم با ریاست دکتر بهمن نامورمطلق و با موضوع معماری از ساعت 14 آغاز می شود و دکتر محمدرضا پورجعفر به اشتراکات معماری هند و ایران اشاره خواهد کرد، دکتر حشمت السادات معینی فر دربارۀ هند مدرن سخن خواهد گفت. هنر هند در عکس جهان عنوان سخنرانی بعدی این نشست است که توسط حبیب درخشانی ارائه خواهد شد. در آخرین نشست با موضوع موسیقی، هنرهای نمایشی و سینما و به ریاست فرهاد پالیزدار، دکتر فرزان سجودی دربارۀ سینمای هند سخن خواهد گفت و پس از ایشان دکتر مجید سرسنگی دربارۀ اشتراکات تئاتری ایران و هند و هومن بابک دربارۀ رقص کلاسیک هندی به ارائه مقالات خود خواهند پرداخت.
شایان ذکر است اختتامیه این سمینار دو روزه از ساعت 17 در تالار استاد امیرخانی برگزار می شود.


منبع خبر: سايت خانه هنرمندان ايران

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.