گزارش میراث- ویژه نامه نقد

نقد و بررسی کتاب ترویح الأرواح

میراث مکتوب- کتاب ترویح الأرواح فی تهذیب الصحاح از شهاب الدین محمود بن احمد بن بختیار زنجانی که در 573 هـ. در زنجان به دنیا آمد و در حدود نیمۀ قرن هفتم به دست مغولان بر مرکب چوبین نشست، پیرایشی از کتاب گران سنگ صحاح از ابونصر اسماعیل بن حمّاد جوهری (د: 393 هـ) است و بر پایۀ منابع موجود، نخستین پیرایشی است که در زمینۀ فرهنگ نویسی تازی به انجام رسیده است.
این عروس زیبا که با کوشش ستودنی پژوهشگر ارجمند، محمّد صالح شریف العسکری، و همّت در خور ستایش مرکز پژوهشی میراث مکتوب از سال 1389 در بزم فرهنگ دوستان ایرانی به جلوه گری نشسته است از همان آغاز برای بهره گیری نوآموزان ومیان مایگان و دسترسی آسان تر آنان به مصادر لغت فراهم آمده است، بی آنکه سرآمدان و میان داران در این زمینه را از وجود خود بی بهره بگذارند. خردمندان را پذیرفتنی است که در هر کار نو و بی پشینه ای چه بسا کاستی ها و نارسایی هایی باشد که روشن ساختن و زدودن آن ها بر گردن پسینیان است، فارغ از وابستگی های خاکی و نژادی و در نتیجه، داوری های کوته بینانه و تنگ نظرانه.

مقالۀ « ترویح الأرواح » نوشتۀ محمدحسین حیدریان؛ از مجموعه مقالات گزارش میراث – ویژه نقد متون است که به زودی فایل نهایی آن روی سایت قرار خواهد گرفت.

برای بهره گیری از مقاله کامل روی «دریافت فایل» کلیک کنید.


دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.