دومین اثر از مجموعه میراث کهن جهان اسلام منتشر شد:

نهایة المرام فی درایة الکلام

میراث مکتوب- نهایة المرام فی درایة الکلام، تألیف ضیاء¬الدین ابوالقاسم عمر بن حسین بن حسن مکی رازی، معروف به خطیب ری، پدر فخرالدین رازی است. از مؤلف آگاهی چندانی در دست نیست و شهرت او بیشتر از آن روست که وی پدر فخر رازی است و خود او کمتر مورد توجه منابع قرار گرفته است. کتاب نهایة المرام فی داریة الکلام که چاپ نسخه برگردان (فاکسیمیله) آن از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه آزاد برلین منتشر شده است، مجلد دوم نسخه ظاهراً منحصر به فردی است که تاکنون از مجلد نخست آن اثری پیدا نشده است. همچنان که پیش از این از همین مجلد دوم نیز آگاهی و شناختی در دست نبود. این کتاب تألیفی است در دانش کلام بر مذهب اشعری و با چارچوبی کلاسیک و آشنا در میان کتابهای کلامی اشعریان، و مجلد دوم آن به¬ویژه به دلیل اشتمال بر بحثهای متکلمان اشعری پیرامون «خلق اعمال» و «استطاعت» و جزییات مباحث مرتبط که از مهم¬ترین موارد اختلاف میان معتزله و شیعه از یک سو با اشعریان و معتقدان به نظریه «کسب» از سوی دیگر بوده است، اهمیت دارد. بنای کتاب آن طور که از همین مجلد بر می¬آید بر تفصیل در جزییات مسائل و ارائه فروع مختلف و حتی طرح مباحثی جنبی در فصول و ابواب کتاب است.
بی تردید شناخت ما نسبت به کلام اشعری به ویژه در دوران پیش از از فخر رازی با پیدا شدن این کتاب بسیار بیشتر خواهد شد و گامی خواهد بود برای درک درست منظومه فکری ابوالحسن اشعری و پیروانش و به طور خاص در خراسان و دیگر مراکز علمی ایران در سده های آغازین شکل¬گیری مکتب اشعری.
یادآوری می شود نخستین اثر از مجموعه میراث کهن جهان اسلام ، کتاب المعتمد فی اصول الدین است که به تحقیق و تصحیح پروفسور ویلفرد مادلونگ از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب با همکاری مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه آزاد برلین منتشر شده است.
نهایة المرام فی درایة الکلام (نسخه¬برگردان)، تألیف: ضیاء¬الدین مکی (د: 559 هـ ق.)، پیشگفتار فارسی: دکتر حسن انصاری، مقدمه و فهارس: دکتر ایمن شحادة.
بهای این کتاب 72000 تومان است و علاقمندان می توانند برای تهیۀ آن با واحد فروش مرکز تماس حاصل نمایند.