رونمایی از نسخه خطی به تحریر ملاصدرا

میراث مکتوب- به مناسبت فرا رسیدن میلاد خجسته پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و روز جهانی فلسفه، از نسخۀ مسودّه (دست‌نویس‌های قبل از تحریر کتاب) به تحریر صدرالمتألهین ملاصدرای شیرازی، روز ۲۳ آبان‌ماه در موزۀ آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) رونمایی شد.

 

 

شجاعی، مدیر امور گردشگری حرم مطهر در معرفی این نسخۀ خطی گفت: در این اثر اشارات و نکته‌هایی پیرامون قرآن مبین و بالاخص تفسیر آیۀ نور و همچنین منتخبی از دو تفسیر بحر الحقایق نجم الدین دایه (متوفی ۶۵۴ ه.ق) و التأویلات عبدالرزّاق کاشی (متوفی ۷۳۶ ه.ق) مطرح شده است.

وی افزود: بر اساس بررسی صورت پذیرفته این نسخه قبل از سال ۱۰۳۰ ه.ق به رشته تحریر در آمده است.

وی ادامه داد: یکی از نکات جالب توجه در این نسخه، نحوۀ نگارش آن است و به نظر می‌رسد این نسخه در واقع یادداشت‌های اولیه جهت تألیف و تصنیف کتاب‌های ملاصدرا است.

شجاعی گفت: نسخۀ موجود با شمارۀ ثبت ۵۵ در مالکیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ(ع) قرار دارد و هم‌اکنون در تالار نسخ خطی موزۀ آستان مقدس در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی، معروف به ملاصدرا، در تاریخ ۹۷۹ ه.ق در محلۀ قوام شیراز دیده به جهان گشود و پس از سال‌ها تحصیل و تدقیق در زمینه‌های فلسفی و عرفانی، در سال ۱۰۵۰ ه.ق در شهر بصره، دیده از جهان فرو بست.

موزۀ آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) همه روزه به جز ایام تعطیل، از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ پذیرای بازدیدکنندگان است.

منبع: ایکنا