بزرگداشت مرحوم احمد اقتداری برگزار می‌شود

میراث مکتوب- خانه اندیشمندان علوم انسانی، با همکاری مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، شنبه 9 آذر میزبان بزرگداشت احمد اقتداری است.

در این نشست محمدکاظم موسوی‌بجنوردی، ناصر تکمیل‌همایون، هوشنگ دولت‌آبادی، عباس سعیدی، علی دهباشی، رضا رشیدیان، محمدصادق رحمانیان و امید اقتداری سخنرانی می‌کنند. همچنین بخش‌هایی از مستند «به ایران جاودانی‌ام» نمایش داده خواهد شد.

 

 

نام احمد اقتداری با خلیج‌فارس پیوند خورده و به «پدر مطالعات خلیج فارس» شهرت دارد. وی مقاله‌‌هاى بسیاری دربارۀ خلیج‌فارس نوشته كه مى‌توان به «زبان‌هاى محلى و فولكلور خليج‌فارس»، «اسناد فارسى، عربى و تركى در آرشيو ملى پرتغال دربارۀ هرمز و خليج‌فارس»، «سرگذشت تاريخى چهار جزيره در خليج‌فارس»، «تاريخ و جغرافياى خليج‌فارس»، «خليج‌فارس و آشنايى با امارات آن»، «محاكمۀ خليج‌فارس نويسان»، «خليج‌فارس و نام آن» و... اشاره كرد.

«خلیج فارس از دیرباز تاکنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران»، «آثار شهرهاي باستاني سواحل و جزاير خليج‌فارس و درياي عمان»، «آيين دريانوردي كهن در اقيانوس هند و خليج‌فارس»، «از درياي پارس تا درياي چين»، «تحشيۀ ارجان و كهگيلويه»، «تحشيۀ ‌سرگذشت كشتیراني ايرانيان» و... نام برخی از کتاب‌های این پیشکسوت خلیج فارس است. وی افزون بر این آثار، کتابی با نام خلیج فارس نوشته که برای نخستین‌بار در سال 1345 منتشر شده است.

این نشست شنبه 9 آذر ساعت 17 در سالن فردوسی خانۀ اندیشمندان علوم انسانی به نشانی خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو برگزار می‌شود.