جاحظ به قلم عرفت پور

میراث مکتوب- جاحظ، یکی از برجسته ترین نویسندگان دوره عباسیان، که گنجینه ای از فرهنگ و دانش را به میراث عربی ـ اسلامی افزوده است. وی علاوه بر خلق آثار ادبی ارزشمند، به مسائل دینی و علوم طبیعی پرداخته و مخلوقات را از حیوان گرفته تا انسان، جوامع، سرزمین ها و همچنین طبایع، عادات و اخلاق نژادهای مختلف و... را بحث و بررسی کرده، و به تأثیر محیط جغرافیایی بر جسم و سرشت و اخلاق انسان ها، ملت و امت ها می پردازد.
در جستاری با عنوان «تأثیر محیط جغرافیایی بر اخلاق از نگاه جاحظ» به قلم زینه عرفت پور، پس از ارائه تعریف محیط جغرافیایی و اقلیم، و تبیین مفهوم اخلاق به ویژه از نگاه جاحظ، و نگاهی اجمالی به تأثیر محیط جغرافیایی بر انسان و اخلاق و رفتارش، به روش تحلیل محتوا تأثیر محیط جغرافیایی بر سرشت، ویژگی های اخلاقی افراد، اقوام و ملت ها را از نگاه جاحظ بررسی می نماید. این مقاله در بخش مقاله های علمی ای که محققان به افتخار استاد نورانی نگاشته اند، در یاد نامه ایشان به چاپ رسیده است.
احیاگر میراث (یادنامه استاد عبدالله نورانی)؛ به اهتمام دکتر احد فرامرز قراملکی و همکاری مستانه کاکایی؛ تهران: خانه کتاب؛ چاپ اول: 1391؛ قطع وزیری؛ 640 صفحه؛ 19000 تومان
برای بهره گیری بیشتر از این مقاله روی «دریافت فایل» کلیک کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.