شب سیاحان فرانسوی در ایران

میراث مکتوب- با همکاری کتابخانۀ ملی ایران (موزه کتاب و میراث مستند ایران)، بخش فرهنگی سفارت فرانسه، انجمن دوستی ایران و فرانسه و مجلۀ بخارا، شب سیاحان فرانسوی در ایران در ساعت پنج بعد از ظهر چهارشنبه ششم آذر در تالار موزه کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

همچنین نمایشگاهی از چاپ‌های سنگی و قدیمی و کمیاب سفرنامه‌های سیاحان مشهور فرانسوی و اسناد این سفرها که در گنجینۀ کتابخانۀ ملی ایران نگهداری می‌شود در ویترین‌های متعدد در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

در شب سیاحان فرانسوی در ایران، فیلیپ تیبو سفیر فرانسه، حامد فولادوند، فاطمه عشقی، گلنار گلناریان و علی دهباشی دربارۀ سفرنامه‌های سیاحان فرانسوی در قرن‌های هفده تا نوزده همچون شاردن (که دو مرتبه ترجمه  و در شش مجلد منتشر شده است) و فوریه، پزشک مخصوص ناصرالدین شاه، پیر لوتی، فلاندر و ... سخنرانی خواهند کرد.

سفرنامه‌های سیاحان فرانسوی که همگی به فارسی ترجمه شده حاوی نکات خواندنی و ارزشمندی است که از منابع مهم پژوهشگران و استادان و دانشجویان تاریخ و فرهنگ ایران در قرون معاصر است.

این نشست در کتابخانۀ ملی ایران واقع در اتوبان شهید حقانی (غرب به شرق)، بلوار کتابخانۀ ملی ایران، مرکز همایش‌ها، طبقۀ منفی یک، تالار موزۀ کتاب و میراث مستند ایران برپا می‌شود.