میراث علمی اسلام و ایران- مقاله

آیا قبله‌نمای اصفهان دقیق است؟

میراث مکتوب- مقاله «اسرار قبله‌نماهای اصفهان» نوشتۀ یان پ. هوخندایک- استاد دانشگاه اوترختِ هلند- با ترجمۀ صمد فرخ نهاد است که به تازگی در نخستین شماره نشریۀ میراث علمی اسلام و ایران منتشر شده است. این مقاله به طور کلی به موضوع قبله نماها و به طور خاص قبله نمای اصفهان پرداخته است.

مقاله پروفسور هوخندایک اینگونه با موضوع «کشف قبله نماها» آغاز می شود: «بر هر مسلمان فرض است که روزانه 5 بار رو به مکّه نماز بگزارد. از این‌رو ریاضیدانان مسلمان سده‌های میانه روش‌هایی را برای یافتن جهت قبله در هر نقطه از کرۀ زمین ابداع کردند. بسیاری از این روش‌ها پیشتر در مقاله‌ای در مجلۀ نوین ریاضیات شرح شده‌اند. در این فاصله کشفیات جدیدی صورت گرفته است.
در سال 1989 میلادی در حراج ساتبی لندن ابزار فلزی ناشناخته‌ای به قطر تقریبی 5/22 سانتیمتر به حراج گذاشته شد، که می‌شد با آن جهت قبله و فاصله تا مکه را در هر شهری پیدا کرد. در سال 1995 میلادی دومین قبله‌نما از همان نوع در یک عتیقه فروشی در پاریس پیدا شد و در سال 2001 میلادی نمونۀ سومی یافته شد که هم اکنون در موزۀ ساکلر دانشگاه هاروارد به نمایش گذاشته شده است. از حکاکی‌های فارسی روی این قبله‌نماها آشکار است که هر سۀ آن‌ها در قرن هفده یا هجده در اصفهان ساخته شده‌اند...

براي دريافت فايل كامل مقاله روي «دريافت فايل» كليك كنيد.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.