درگذشت خوشید عبدالله زاده ، تاریخنگار علم تاجیکی

ميراث مكتوب- خورشید فیض الله یویچ عبدالله زاده تاریخنگار علم اهل تاجیکستان در ساعت 4 صبح شنبه 30 دی 1391 در سن 72 سالگی چشم از جهان فروبست. او یک سال قبل از فوتش (24 دی 1390) زندگینامۀ خود را چنین نوشته است:
"در 25 سپتامبر 1940 در خجند در خانواده ای اهل علم به دنیا آمدم. در سال 1958 پس از اتمام دبیرستان وارد دانشکدۀ فیزیک و ریاضی مؤسسۀ آموزشی لنین آباد شدم که اکنون به نام آکادمیسین باباجان غفورف خوانده می شود. در سال 1963 از آنجا فارغ التحصیل شدم.
پس از گذراندن دورۀ سربازی از سال 1965 تا 1970 در دبیرستان شمارۀ 16 فیزیک تدریس می کردم. سپس در سالهای 1970 تا 1991 برای تکمیل پژوهشهای علمی خویش در مؤسسۀ اخترفیزیک تاجیکستان (دوشنبه) کار می کردم. در طول این سالها مدارج مختلف علمی را طی کردم. در سال 1982 از رسالۀ کارشناسی ارشد و در سال 1990 از رسالۀ دکتری خود با عنوان "تاریخ نجوم در خراسان و ماوراءالنهر" دفاع کردم.
از سال 1991 تا کنون در دانشگاه دولتی باباجان غفورف خجند فعالیت علمی و آموزشی دارم. ضمنا در سالهای 1996 تا 2006 سرپرست شاخۀ علمی-پژوهشی یونسکو در دانشگاه مذکور بودم. در سالهای 1998 تا 2008 هم مدیریت بخش "آموزش فیزیک و فناوری" دانشکدۀ فیزیک و فناوری را بر عهده داشتم . اکنون استاد همین بخش هستم. دارای همسر و سه فرزند هستم."
فیض الله عبدالله زاده پدر خورشید عبدالله زاده از مؤسسان دانشگاه دولتی خجند بود. خورشید چند بار برای شرکت در همایشهای علمی به شهرهای بیرجند، تهران، رشت، کاشان، اصفهان و بناب سفر کرد. در سال 1388 به مناسبت انتشار ترجمۀ فارسی کتاب ارزنده اش (به روسی) در بارۀ کوشیار گیلانی در دانشگاه گیلان لوح شهروندی افتخاری دریافت کرد. این کتاب را مرحوم پرویز شهریاری ترجمه و شرکت انتشارات علمی و فرهنگی منتشر کرده است. کتاب خورشید دربارۀ ابو محمود خجندی (ریاضیدان و منجم همدورۀ بیرونی و کوشیار که رصدخانۀ ری را با نام سدس فخری بنا کرد) را نیز باقر مظفر زاده از روسی به فارسی ترجمه و مؤسسۀ میراث مکتوب منتشر کرده است.
آثار زیر هم از اوست:
- تاریخ ریاضیات در آسیای میانه و شرق نزدیک، 1999.
- ابو محمود خجندی و تاریخ نجوم تاجیکان، 2005.
- فیزیک در آثار دانشمندان آسیای مرکزی و شرق نزدیک، 2009.
- پایه های گسترش فناوری در آسیای میانه (به روسی)، 2011.
خورشید عبدالله زاده در بسیاری از همایشهای علمی در داخل و خارج تاجیکستان حضور داشت و دهها مقاله عرضه یا منتشر کرده است. وی در سال 1390، نیز به دعوت مرکز پژوهشی میراث مکتوب در همایش بین المللی «میراث علمی غیاث الدین جمشید کاشانی» شرکت و سخنرانی کرد.
یاد و نامش گرامی باد.محمد باقري
نظر کاربر: خدارحمتشون کنه / بني طباافزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.