رونمایی از نسخۀ خطی نفیس خمسۀ نظامی

میراث مکتوب- فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با همکاری شهرداری تهران نسخۀ خطی نفیس و ارزشمند خمسۀ نظامی، معروف به خمسۀ شاه‌طهماسبی، را همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسۀ نظامی در هنر» در قطع اصلی خود منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

این نسخۀ نفیس که تصویر متن کامل آن برای نخستین بار با همکاری کتابخانۀ بریتانیا تهیه شده، اکنون در مراحل چاپ و نشر است و به‌زودی منتشر خواهد شد.

پس از انتشار کتاب نفیس شاهنامه شاه­‌طهماسب، به همت انتشارات فرهنگستان هنر (مؤسسۀ متن)، این فرهنگستان به‌ منظور اشاعۀ هنرهای اصیل ایران‌­زمین و چاپ و نشر آثار منحصربه‌فرد و شاخص تاریخ هنر ایران، کتاب خمسۀ شاه‌طهماسبی را که از جمله آثار ملی به شمار می‌آید، در شکل و هیئتی نفیس و در قطع اصلی آن (سلطانی)، منتشر و عرضه می‌کند.

 

 

خمسۀ نظامی گنجوی، به کتابت شاه محمود نیشابوری، استاد مسلّم نستعلیق و نگارگریِ استادانی بی‌بدیل چون سلطان محمد عراقی، میرک اصفهانی، میرزا علی، میرسید علی و دیگران، در گذر قرن‌ها از دستبردها مصون مانده و به‌صورت کتابی واحد در کتابخانۀ بریتانیا باقی مانده است. این اثر که هر پنج مثنوی نظامی گنجوی را دربردارد، مشتمل بر ۴۰۴ ورق (۸۰۸ صفحه) و ۱۷ نگاره، از جمله نگارۀ معروف معراج حضرت رسول(ص) اثر سلطان محمد، است و تاریخ انجام آن سال ۹۴۶ هجری قمری را نشان می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های مهم این نسخه، تشعیر و حل‌کاری، یعنی تزیین حواشی صفحات متن با نقوش گیاهی و حیوانی مُطلّاست که سابقه‌ای طولانی در هنر ایرانی دارد و در این نسخه به اوج می‌رسد. هر صفحه از ۸۰۸ صفحه این نسخه تشعیری یگانه دارد که اغلب مناظر طبیعی و نقوش حیوانی را به تصویر می‌کشد.

این نسخه ارزشمند در همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» که به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر ۲۱ اسفند ۱۳۹۸، روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، برگزار می‌شود، با همکاری مؤسسۀ متنِ فرهنگستان هنر و سازمان زیباسازی شهر تهران، منتشر و رونمایی خواهد شد.

علاقه­‌مندان می­‌توانند به‌منظور پیش­‌خرید این اثر ارزشمند، با شماره تلفن 66411016ـ021 تماس بگیرند یا با تخفیف ویژه، با نشانی الکترونیکی publishing@honar.ac.ir مکاتبه کنند. نسخه­‌های پیش­‌خریدشده همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۹ به دست خریداران محترم خواهد رسید.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگستان هنر