انتشار نخستین شمارۀ «نقد کتاب معرفت دین»

میراث مکتوب- نخستین شمارۀ فصلنامۀ «نقد کتاب معرفت دین» با مدیرمسئولی نیکنام حسینی‌پور و از سوی مؤسسۀ خانۀ کتاب منتشر شد.

مطالب این مجله در بخش‌های نقد آثار پیشین، نقد آثار جدید، نقد شفاهی و کتابشناسی سامان یافته است.

«نقد تحلیلی شبهات وارده در تاریخ قرآن نولدکه پیرامون تحریف به نقصان قرآن» نوشتۀ علی شریفی و فرزاد دهقانی، «بازخوانی و نقد روش‌شناسی وهبه زحیلی در تفسیر التفسیر المنیر فی العقیده و الشریعه و المجتمع» از خدیجه احمدی و «حیات برتر در ترازوی نقد» به قلم محمدعلی مهدی‌راد و فاطمه حاجی‌اکبری از جمله مقالات ارائه شده در بخش نقد آثار پیشین این شماره هستند.

همچنین بخش نقد آثار جدید شامل مقالات «وفاق و اتحاد در اندیشۀ مفسران اجتماعی قرآن» نوشتۀ محمدتقی ده‌پور، «بررسی تحلیلی مفاهیم اصلی قرآن (ارزیابی کتاب مضامین اصلی قرآن)» از راضیه کرد، «حدیث‌پژوهی علامه شبر در مصابیح‌الانوار فی حل مشکلات الاخبار» به قلم وحید باغبانی، «بررسی کتاب "نخستین اندیشه‌های حدیثی شیعه: رویکردها، گفتمان‌ها، انگاره‌ها و جریان‌ها"» نوشتۀ علی ثقیلیان و «گذری بر الحاد در تمدن اسلامی (بررسی کتاب در باب تاریخ الحاد در اسلام» از آمنه ساعدی می‌شود.

در بخش نقد شفاهی نیز نقد و بررسی کتاب «اصول و قواعد کشف استدلالی غرض سوره‌های قرآن» ارائه شده و کتابشناسی این شماره نیز به کتابشناسی توصیفی  ـ تحلیلی سیره‌نگاری‌های ادیبان معاصر عرب از علی علی‌محمدی اختصاص داده شده است.

فصلنامۀ نقد کتاب معرفت دین با هدف معرفی و نقد کتاب‌ها و بررسی مسائل و مشکلات نشر کشور در این حوزه فعالیت می‌کند.

محمدعلی مهدوی‌راد در سرمقالۀ این شماره می‌نویسد: «اکنون یکی بنگریم و تأمل کنیم و بدون هیچ‌گونه توجیه، تأویل و مجامله ما قرآن را در صفحۀ ذهن و صحنۀ زندگی و بیان و بنان، و پنهان عیان «هدایت» می‌دانیم. یعنی «زاویه نگاه» ما به قرآن برنامه سلوک فردی و اجتماعی است. قرآن کتاب تاریخ نیست و هست، کتاب علم نیست و هست، کتاب قانون به معنای اخص نیست و هست و ... قرآن همه این‌ها هست، اما نه به روش‌هایی مصطلح و سمت‌وسوی آن‌ها، همه این‌ها در جهت هدایت انسان هست به قله‌های معرفت، ستیغ روشنایی و بلندای آگاهی سودمند و کارآمد امروز و فردا... ».
 

نخستین شمارۀ فصلنامۀ نقد کتاب معرفت دین، ویژه بهار ۹۸، به بهای 20 هزار تومان روانۀ کیوسک‌های مطبوعاتی‌ شده است.