درگذشت یکی از پژوهشگران صاحب اثر در سانحۀ سقوط اتوبوس

میراث مکتوب- حسن سالاری، مترجم، نویسنده، ویراستار و متخصص و پژوهشگر آموزش و پرورش (به ویژه در عرصۀ آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان) در سانحۀ دلخراش سقوط اتوبوس در جادۀ فیروزکوه درگذشت.

حسن سالاری در یکم خرداد 1355 در جاجرم زاده شد. در 1378 و 1382 در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشتۀ زیست‌شناسی از دانشگاه‌های همدان و تهران فارغ التحصیل شد.

او در عمر کوتاه خود منشأ خدماتی بسیار چشم‌گیر بود و آثار پرشماری را، عمدتاً در حوزۀ متون علمی با مخاطب کودک و نوجوان و توسط ناشران وزین و معتبر، همچون انتشارات فاطمی و انتشارات مدرسه و انتشارات افق، منتشر کرد.

او در همین مدت کوتاه جوایز علمی و فرهنگی بسیاری را کسب کرد. از جمله:

جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی در سال‌های 1386، 1388 و 1389

جایزۀ کتاب فصل در سال‌های 1387، 1388 و 1389

برگزیده و تقدیر شده در جشنوارۀ کتاب‌های آموزشی رشد در سال‌های 1389 و 1390

و جشنوارۀ نقد کتاب در 1394

 

دکتر اکبر ایرانی نیز در پیامی به مناسبت درگذشت ایشان نوشت:

درگذشت هموطنان عزیزمان، چه در آیین تشییع سردار شهید سلیمانی و چه در حادثۀ سقوط دلخراش هواپیمای مسافربری و سقوط اتوبوس در فیروزکوه و مرگ دوست نازنین و خوش قلم و دوستدار کودکان جناب حسن سالاری بر اندوه فراوان این ایام تلخ کشور عزیزمان افزود و جز طلب رحمت و آرامش و آرزوی صبر بر خانواده‌های دردمند چه می‌توان گفت.

زخم‌های پیاپی بر پیکر ایران و ایرانی باید علاوه بر همدردی و تلاش برای کاهش این آلام، موجب همدلی بیشتر برای حفظ و حراست از میهن شریف ایران شود که دشمنان قسم خورده قرن‌هاست برای تضعیف و تجزیۀ آن می‌کوشند و بودجه‌های کلان خود را مصروف این هدف نامقدس می‌سازند.

روح حسن سالاری شاد باد.