فراخوان بیست و چهارمین همایش ملاصدرا

میراث مکتوب- بنیاد حکمت اسلامی صدرا بیست و چهارمین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت حکیم ملاصدرا را با موضوع «فلسفه و هنر» یازدهم خردادماه 1399 برگزار می‌کند.

بنیاد حکمت اسلامی صدرا از اساتید، صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه و دانشگاه دعوت به عمل آورده تا با ارائۀ مقاله دربارۀ موضوعات پیشنهادی یا دیگر موضوعات مرتبط با «فلسفه و هنر»، در این همایش شرکت کنند.

پژوهشگران و صاحب‌نظران می‌توانند چکیدۀ مقالات تبیینی و فلسفی خود را تا 16 فروردین‌ماه 1399 و اصل مقاله را تا 23 اردیبهشت‌ماه 1399 به نشانی siprin@mullasadra.org ارسال کنند.

موضوعات پیشنهادی

۱. فلسفه و سرشت هنر

۲. مقام خیال در فلسفه و هنر

۳. کارکرد هنر در فلسفه

۴. هنر در سنت فلسفی اشراقی

۵. خوانش فلسفی آثار هنری

۶. هنر در برنامه «فلسفه و کودک»

تذکرات

در این فراخوان، علاوه بر مباحث نظری دربارۀ هنر بنحو عام، تمامی شاخه‌ها و زیرمجموعه‌های هنر نیز مدنظر است؛ یعنی آنچه در سنت فلسفی ما از آن به «فن» یا «صناعت» تعبیر شده است؛ اعم از ادبیات، موسیقی، هنرهای ترسیمی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی و… همچنین منظور از واژۀ «اشراقی» مکاتب و فلاسفه‌ای است که به روش اشراق در کسب حقیقت قائلند، نه مکتب «فلسفه اشراق» به طور خاص.

مقالات باید دارای ربط مستقیم به موضوع همایش، برخوردار از مضامین جدید و رویکردی تبیینی باشند و از نقل مکرر مطالب پیشین خودداری شود. مقالات توصیفی در اولویت دوم خواهند بود. مقالاتی که ارتباط مستقیم با محور علمی همایش نداشته باشند، ارزیابی نخواهند شد.

اولویت با مقالاتی است که بر مبنای فرهنگ و اندیشه ایرانی‌اسلامی به نگارش درآمده باشند.

در موضوعات میان‌رشته ای تمرکز بر رویکرد فلسفی ضروری است.

امکان چاپ مقالاتی که با رعایت معیارها و محتوای علمی پژوهشی تألیف شده باشند، در نشریات علمی پژوهشی بنیاد حکمت اسلامی صدرا فراهم است.

در خلاصه و اصل مقاله نیز لازم است: الف) عنوان مقاله؛ ب) ارائه کنندۀ مقاله؛ ج) رتبۀ دانشگاهی یا سطح تحصیلات و محل اشتغال علمی نویسنده؛ د) آدرس کامل پستی، تلفن تماس، پست الکترونیک و نمابر نویسنده ذکر شده باشد. به مقالات فاقد اطلاعات کامل ترتیب اثر داده نخواهد شد.

در موضوع ایمیل ارسالی مرقوم شود: «مربوط به همایش خرداد 99»

خلاصه مقاله حداکثر ۲۰۰ کلمه و اصل مقاله حداقل ۳۰۰۰ و حداکثر ۷۰۰۰ کلمه باشد.

برای تایپ مقالات از نرم‌افزار word و قلم نازنین یا لوتوس ۱۴ استفاده شود و فایل word و PDF مقاله، هر دو ارسال گردد.

ذکر دقیق و درست ارجاعات و کتاب‌شناسی کامل منابع در اصل مقالات ضروری است. دربارۀ آثار ملاصدرا، لازم است ارجاع منطبق بر چاپ بنیاد حکمت اسلامی صدرا تنظیم گردد.

شرکت در همایش رایگان است و ثبت‌نام برای حضور علاقمندان در همایش (مستمعین) اواسط فروردین ۱۳۹۹ از طریق پایگاه اینترنتی همایش انجام خواهد شد. گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها، مناطق آموزش و پرورش و دیگر نهادها نیز می‌توانند افراد متقاضی آن مرکز را کتباً به دبیرخانه همایش معرفی نمایند. حضور در همایش تنها با دریافت کارت دعوت از دبیرخانه امکانپذیر خواهد بود.

مقالات رسیده به دبیرخانۀ همایش برگشت داده نخواهد شد و بنیاد حکمت اسلامی صدرا حق استفاده از حقوق قانونی چاپ و نشر را دارد.

نشانی دبیرخانه:

تهران، بزرگراه رسالت، روبروی مصلای بزرگ تهران، مجتمع امام خمینی (ره)، ساختمان ۱۲؛ بنیاد حکمت اسلامی صدرا. صندوق پستی: ۶۹۱۹/۱۵۸۷۵

تلفن: ۸۸۱۵۳۲۲۱؛ نمابر: ۸۸۴۹۳۸۰۳؛ سامانه پیامکی: «۰۲۱۸۸۴۹۳۸۰۶» و ۰۹۱۹۹۹۰۳۴۲۵

رایانامه (ایمیل): siprin@mullasadra.org

پیامگیر در پیام‌رسان های سروش و ایتا: ۰۹۱۹۹۹۰۳۴۲۵ @siprin

کانال خبری در پیام‌رسان های سروش و ایتا:  @mullasadra_siprin

پایگاه اینترنتی: www.mullasadra.org