انتشار به‌روزترین منبع درباره باستان‌شناسی و تاریخ ایران

میراث مکتوب- جبرییل نوکنده، رییس موزه ملی در این خصوص گفت: این کتاب مروری بر باستان‌شناسی و تاریخ ایران از زمان نخستین استقرارهای انسان در ایران طی دوران پارینه‌سنگی تا سده‌های اولیه اسلامی است.

وی افزود: نویسندگان فصول همگی از متخصصین نام آشنای ایران و جهان هستند که با توجه به حوزه تخصصی خود فصول مختلف کتاب را بر اساس دوره‌های مختلف پیش از تاریخی و تاریخی ایران نگاشته‌اند.

نوکنده در ادامه گفت: اطلاعات ارایه شده در فصول مختلف کتاب بر اساس نتایج جدیدترین کاوش‌ها، اکتشافات و پژوهش‌های باستان‌شناسی و تاریخی است و از این لحاظ می‌توان کتاب را منبعی دست اول و بروز از تاریخ ایران دانست.

 

به گفته نوکنده، کتاب دارای نقشه‌های متعدد از موقعیت مکان‌های مهم باستانی بر اساس دوره‌های مختلف و همچنین تصاویر حرفه‌ای از مکان‌های باستانی و اشیا مهم پیش از تاریخی و تاریخی ایران است که عمدتاً از مجموعه‌های موزه ملی ایران انتخاب شده‌اند و قبلاً در نمایشگاه "ایران مهد تمدن" در هلند و اسپانیا به نمایش درآمده‌اند.

نوکنده در پایان اظهار امیدواری کرد که اساتید رشته‌های باستان‌شناسی، تاریخ و سایر رشته‌های مرتبط در دانشگاه‌ها و آموزگاران مدارس دوره متوسطه از این منبع مهم و جدید در آموزش تاریخ ایران استفاده کنند.

طبق گفته ام‌البنین غفوری، مسئول بخش انتشارات موزه ملی ایران این کتاب شامل 17 فصل و 5 بخش موضوعی است و از لحاظ فنی در قطع رحلی کوچک با جلد گالینگور و کاغذ گلاسه بصورت تمام رنگی در 224 صفحه و شمارگان هزار نسخه منتشر شده است.

عناوین فصول کتاب به شرح زیر است: چشم‌انداز طبیعی ایران، مرتضی جمالی؛ ایران در دوران پارینه‌سنگی: عصر شکارگر- گردآوران، فریدون بیگلری و سونیا شیدرنگ؛ ایران در دوره نوسنگی: روستاهای آغازین و اهلی‌سازی، محسن زیدی و محمدحسین عزیزی خرانقی؛ ایران در دوره مس و سنگ: صنعتگران و تجار، باربارا هلوینگ و جبرئیل نوکنده؛ عیلام: نخستین مرحله در تحول تمدن ایران زمین، کامیار عبدی؛ ایران در دوره مفرغ، کریم علیزاده؛ تمدن جیرفت: باشکوه و اسرارآمیز، نصیر اسکندری و صدیقه پیران؛ ایران در دوره آهن، یوسف حسن‌زاده و جان کرتیس؛ مفرغ‌های لرستان، نیما نظافتی؛ ایران در دوره هخامنشی، شاهرخ رزمجو؛ پاسارگاد، علی موسوی؛ کتیبه بیستون، سخنان شاه شاهان روی کوه اسرارآمیز، ووتر هِنکِلمن؛ الیمای باستان، جعفر مهرکیان و ویتو مسینا؛ ایران دوره سلوکی و اشکانی، وستا سرخوش کرتیس؛ هنر و معماری شاهنشاهی ساسانی ( 224 تا 651 میلادی)، یوسف مرادی و هنر ایرانی در اوایل دوره اسلامی، شیلا کنبی.

منبع: ايبنا