یادنامه‌ای برای «سروشیار»

میراث مکتوب- یادنامۀ جمشید مظاهری (سروشیار)، که حاوی ۷۵ مقالۀ علمی در حوزه‌های مختلف ادبی، اصفهان‌شناسی و... است، به همت علی‌اکبر احمدی و گلپر نصری، بهار ۱۳۹۹ منتشر می‌شود.

 

 

علی‌اکبر احمدی، که اکنون استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی است و در سه دورۀ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، افتخار شاگردی مرحوم جمشید مظاهری را داشته، دربارۀ ویژگی‌های این شخصیت علمی گفت: استاد جمشید مظاهری یا سروشیار (خیلی از مقالات و کتاب‌های ایشان به اسم جمشید سروشیار منتشر می‌شد) از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۸۶ که به درخواست خود بازنشسته شد، استاد ثابت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان بود و دروسی مثل دستور زبان، سبک‌شناسی، شاهنامه، خاقانی و ... را تدریس می‌کرد.

عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان ادامه داد: اگرچه رشته و علاقۀ اصلی استاد سروشیار ادبیات فارسی بود، اما آگاهی عمیقی نیز دربارۀ اصفهان داشت و با خواندن تألیفات و مقالات او  می‌توان دریافت که یک اصفهان شناس بزرگ نیز بود.

وی افزود: استاد سروشیار انسان وارسته‌ای بود و نسبت به خیلی از علایق مادی بی‌توجه بود. بسیار کتاب می‌خواند و از آخرین کتاب‌ها و مقالاتی که چاپ می‌شد اطلاع داشت. هوش و حافظه بسیار قوی این استاد موجب می‌شد که دانشجویان موضوع تحقیق و مقالات خود را به پیشنهاد این استاد انتخاب کنند و ساعات زیادی پس از کلاس درس دور ایشان حلقه بزنند و پرسش کنند. سؤالاتی که با صبر و حوصله از سوی سروشیار پاسخ داده می‌شد.

احمدی با اشاره به شخصیت کاریزماتیک جمشید مظاهری گفت: این استاد بعد از بازنشستگی نیز کلاس کلیله‌ودمنه، گلستان و حافظ خوانی برگزار می‌کرد و دانشجویان قدیم و جدید دو ساعت در هفته در محضر او می‌آموختند که متأسفانه بعد از طی یک دوره بیماری در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ به رحمت ایزدی پیوست و از بین ما رفت.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: یکی دو ماه بعد از فوت استاد سروشیار، مجله دریچه که یکی از مجلات معروف اصفهان است و به‌صورت کشوری توزیع می‌شود، ویژه‌نامه‌ای به یاد دکتر مظاهری چاپ کرد که بیشتر دل نوشته دانشجویان و اساتید و همکاران بود.

وی توضیح داد: ما منتظر چاپ یک یادنامه حاوی مقالات علمی نیز به یاد ایشان بودیم، اما با گذشت یک سال از فوت ایشان دیدیم که این اتفاق نیفتاد و به همین خاطر بنده به همراه گلپر نصری، استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد و دانشجوی سابق استاد سروشیار، تصمیم گرفتیم این یادنامه را منتشر کنیم.

احمدی دربارۀ این یادنامه گفت: از ۱۸ فروردین سال ۱۳۹۷، حدود ۱۲۰ نفر از استادانی که دید آکادمیک داشتند مقالاتی چهار تا ۴۶ صفحه‌ای در موضوعات مختلفی مثل نقد ادبی، اصفهان شناسی، قرآن‌پژوهی، نسخه‌شناسی و ... برای ما فرستادند که در مجموع ۷۵ مقاله شد.

عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان خبر داد: در حال حاضر ویرایش دوم حدود ۳۵ مقالۀ این یادنامه به اتمام رسیده و صفحه‌آرایی آن نیز انجام‌شده است. با ناشری در تهران برای چاپ آن صحبت کرده‌ایم و امیدواریم که بتوانیم در بهار ۱۳۹۹ آن را به‌صورت مطلوبی منتشر کنیم.

وی از همراهی خانواده سروشیار نیز تشکر کرد و گفت: آن‌ها عکس‌ها و اسنادی را در اختیار ما قرار دادند که انشاالله در پایان یادنامه منتشر می‌شود و مقدمۀ کوتاه آن را نیز بنده به همراه خانم نصری خواهیم نوشت.

منبع: ایسنا