استاد حسن لاهوتی مترجم و ویراستار مثنوی معنوی درگذشت

ميراث مكتوب- حسن لاهوتی در سال1323در شهر سبزوار به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی و متوسطه، از دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد در رشته زبان انگلیسی لیسانس، و از دانشگاه ايالتي ميشيگان «MSU» دانشنامه فوق لیسانس گرفت و بعد از انقلاب به مشهد بازگشت. استاد لاهوتی، از سال 1363 به عنوان مترجم در بنیاد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي مشغول شد. ممارست او در ادب فارسی، احاطه بر زبان انگلیسی و هم جواریش با استاد سيدجلال الدين آشتياني از وی محقق و مترجمی کم نظیر به وجود آورد. لاهوتی کتاب های گران سنگي چون شکوه شمس پروفسور آنه ماری شيمل و شرح مثنوی معنوی اثر نیکلسون را با راهنمایی و در کنار استاد سید جلال الدین آشتیانی ترجمه کرد. مدتی مدرس دانشگاه پيام نور بود و بعد ازآن عضو هيأت علمي گروه انگلیسی دانشگاه آزاد مشهد شد.
از جمله آثار استاد حسن لاهوتی : خدمات مسلمانان به جغرافیا، جنبش اسلامی و گرایش های قومی در مستعمره هند ، شکوه شمس ، سیری در افکار و آثار مولانا، از پروفسور آنه ماری شیمل، مسلمانان هند بریتانیا، شرح مثنوی معنوی مشهور به شرح نیکلسون بر مثنوی (شش جلد) که در چهاردهمین دوره كتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان كتاب سال برگزیده شد، جغرافیا در قرن بیست و یکم ، جانِ جان منتخبی از دیوان شمس، مثنوی تصحیح نیکلسون و مقابله مجدد با نسخه معروف قونیه ( چاپ دوم آن توسط میراث مکتوب در دست انجام است)، محمد رسول خدا ، اثر آن ماری شیمل، مولانا، دیروز تا امروز، شرق تا غرب.
شمار مقالات استاد لاهوتی از پنجاه در می گذرد در مجلاتی چون کلک، بخارا، گلچرخ، تابران، حکمت و معرفت و مترجم به چاپ رسیده است.
استاد حسن لاهوتی مدتها از بیماری سرطان ریه رنج می برد و پس از تحمل یک دوره بیماری طولانی در آخرین ساعات پنج شنبه 17 اسفند در سن 68 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مرکز پژوهشی میراث مکتوب با دریغ و درد و افسوس، درگذشت این استاد گرانقدر را به خانواده محترم ایشان و جامعه فرهنگی کشور تسلیت عرض می نماید.

نامش زنده و یادش جاوید بادنظر کاربر: چه فتاده است که امسال دگرگون شده کار... قریب یک ماه پیش که نشانی استاد لاهوتی را برای اخذ مقاله جهت انتشار ارج نامه ای،از سرور ارجمند جناب دکتر ایرانی درخواست نمودم،ایشان فرمودند که برای استاد لاهوتی دعا کنید ...سخت بیمارند.من حیا کردم و وارد جزئیات نشدم.اینک که خبر فوت ایشان منتشر می شود،به یاد سالها خلوت خود با کتاب ارجمند شکوه شمس می افتم که به خامه توانای این بزرگ حلیه پارسی پوشیده است.جانا به غریبستان چندین به چه می مانی...کاش پیکر استاد به ایران بیاید...تسلیت دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز به دوستان ... / محمدطاهری خسروشاهینظر کاربر: خدا رحمتشون کنه. همیشه مهربان و مودب بودند. در این یکی دو سال که ارتباط ِِاندکِ کاری داشتیم هیچ وقت با سخن یا عملشان کسی را نیازردند. من هم به نوبه خودم درگذشت ایشون رو تسلیت میگم/ حسناسادات بني طبانظر کاربر: غفران خداوند بر او که عاش سعیدا ومات سعیدا. ایضا خیلی برای استاد آشتیانی زحمت کشید.استاد تنها بود واکنون دوست نزد اوست./ منصور

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.