فهرست نسخه ‌هاي خطي دو كتابخانه شخصي پاكستان

میراث مکتوب - فهرست نسخه‌هاي خطي دو كتابخانۀ شخصي پاكستان به كوشش يوسف بيگ ‌باباپور و محمد موسوي ‌نژاد، از سوی مجمع ذخائر اسلامی منتشر شد.
اين فهرست مختصر، برخلاف فهارس قبلي به عنوان يك تصحيح محسوب مي‌شود كه نسخ خطي آن در كتابخانۀ گنج بخش پاكستان موجود است، و مؤلف آن محمد اقبال مجددي، از فهرست ‌نويسان و محققين پاكستان بود كه در سال 1978م. اقدام به سياهه برداري از نسخ خطي برخي كتابخانه‌هاي پاكستان نموده كه از آن جمله اين دو سياهه يا فهرست از كتابخانه‌هاي شخصي پاكستان است:
سياهۀ اوّل: فهرست کتابخانۀ حضرت مولانا محمّد هاشم جان مجدّدی (درگذشتة 1975م.) است که شامل 85 رساله است و به شمارة 8101، «کتابخانۀ گنج بخش – مرکز تحقیقات ایران و پاکستان» نگهداری می‌شود.
سياهۀ دوم: فهرست کتابخانۀ شخصی آقای – ایم – ای – کاظمی است که به شمارة 8050 همچنین در «کتابخانۀ گنج بخش – مرکز تحقیقات ایران و پاکستان» نگهداری می شود. در این فهرست 31 نسخه معرفی شده است.
در مقدمۀ اين كتاب مي‌خوانيم:
«...مؤلف هر دو فهرست فوق، آقای محمد اقبال مجدّدی است که در سال 1978م. تألیف کرده است. این دو فهرست از باب اهمیتی که داشت، به فرمایش آقای منزوی جزو آثار خطی محسوب شده و با قید شماره ای بر آن در گنجینۀ نسخ خطی گنج بخش نگهداری می شود.
این دو فهرست از نظر نوشتاری و جمله بندی مشکلاتی دارد و ترتیب خاصی که امروز در آثار بزرگان این فن وجود دارد، در این فهرست نیست و مؤلف از شیوۀ خاصی پیروی نکرده است و جایگاه مطالب رعایت نشده است. اما از نظر این که یک شخص غیر فارسی زبان این فهرست را نوشته و اسمش را هم گذاشته «فهرست مخطوطات فارسی» و نسخه های بسیار خوبی هم در این مجموعه معرفی شده، انتشار آن خالی از فایده نخواهد بود.
اهمیت این دو فهرست زمانی معلوم می گردد که ما به عنوان اوّلین حرکت فهرست نویسی آثار فارسی در شبه قاره بدان بنگریم و شیوۀ مرسوم آن دوره در کتابشناسی و آثار مخطوط را مورد بررسی قرار دهیم. در نظر گرفتن این نکته در مطالعات سیر تاریخی فهرست نویسی متون خطی و بررسی روند رو به رشد آن حائز اهمیت خواهد بود.
استاد احمد منزوی به اهمیت این فهارس پی برده و در ابتدای فهرست شماره (8101) در تاریخ 10/3/58 قید فرموده اند که: «آقای رانجها، طبق قرار قبلی این یک مجلد فهرست نیز از نظر اهمیت در جزو نسخه های خطی ثبت و محفوظ شود – احمد منزوی».
البته ما به دلیل حفظ اصالت اثر، به عنوان یک اثر مصحَّح، سعی نمودیم تا حد امکان از دخل و تصرف در متن خودداری نماییم. حتی اغلاط سهوی مؤلف نیز در مواقعی در متن به همان شکل آورده شد و در پاورقی‌ها ذكر گرديده است. اگر به ناچار موردی هم در متن افزوده شده، در بین [ ] قرار گرفته است...».
اين فهرست به كوشش يوسف بيگ‌باباپور و محمد موسوي‌نژاد، در حدود 100 صفحه، به قطع وزيري در ضمن مجموعه «معرفي ميراث مخطوط – شماره 77»، به قيمت 9000 تومان (7 دلار خارج از ايران) در قم توسط مجمع ذخائر اسلامي، در اسفند 1391 منتشر شده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر از این کتاب اینجا را کلیک کنید


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.