آرشیو 5 میلیون نسخه نشریه از دوران قاجار تا امروز

میراث مکتوب- رؤیا امین الرعایا، سرپرست گروه پیایندهای اداره کل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر در تشریح فعالیت‌های گروه پیایندهای سازمان گفت: فراهم‌آوری، فهرست‌نویسی، حفاظت و اطلاع‌رسانی نشریات داخلی و خارجی از فعالیت های این بخش از سازمان است و همواره تلاش کرده ایم تا در بحث گردآوری نشریات پیشرو باشیم.

وی با اشاره به اینکه سابقه فعالیت گروه نشریات در کتابخانه ملی از زمان تأسیس این کتابخانه بوده است، گفت: گرد‌آوری و حفاظت نشریات در کتابخانه ملی براساس تاریخ چاپ روزنامه در ایران یعنی از دوران قاجار تا امروز بوده و براساس مستندات تاریخی فعالیت های کتابخانه ملی ایران در حوزه جمع آوری نشریات، همزمان با تاسیس این کتابخانه در سال 1316 تخمین زده شده است.

امین الرعایا در توضیح جزئیات آرشیو، نگهداری و حفاظت نشریات در کتابخانه ملی ایران گفت: بیش از 400 عنوان اصل نشریات دوران قاجار و حدود 700 عنوان مجموع نشریات تجدید چاپ شده که اصل نسخه در کتابخانه ملی گردآوری و نگهداری شده است.

وی متذکر شد: همچنین برای تکمیل آرشیو نشریات قدیمی، از طریق کمیته خرید سازمان و یا دریافت نسخه رقومی از کتابخانه‌های دیگر کشور، اقدام کرده ایم.

وی با اشاره به وظیفه حفظ میراث مکتوب برای آیندگان که برعهده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است، گفت: بر این اساس در مقوله فراهم آوری نشریات قدیمی و همچنین نشریات چاپ جدید و دیجیتال، وظیفه سازمان دوچندان است.

امین الرعایا با اشاره به آرشیو 5 میلیونی نشریات در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: از جهت تعداد و منحصر به فرد بودن نشریات گرد آوری شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از رتبه خوبی در کشور برخوردار هستیم و این نشریات به ترتیب تاریخی، مربوط به دوران قاجار تا انقلاب اسلامی می شوند.

سرپرست گروه پیایندهای اداره کل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: وظیفه ما علاوه بر فراهم آوری نشریات داخل کشور، گردآوری نشریاتی است که درباره  اسلام، ایران یا توسط ایرانیان خارج از کشور تهیه شده است.

امین الرعایا در پایان صحبت های خود گفت: گردآوری نشریات در کتابخانه ملی ایران روزنامه ها، مجلات، وقایع روزنگار و تاریخ مستند کشور را شامل می شود که در سالهای اخیر نیز برخی از مؤسسات مطبوعاتی با کمک آرشیو نشریات کتابخانه ملی ایران توانستند مجموعه‌های خود را تکمیل کنند.

منبع: پایگاه اینترنتی کتابخانۀ ملی