سه اثر مؤسسۀ میراث مکتوب در دست تکمیل و انتشار

احمدرضا رحیمی ریسه، پژوهشگر نسخ خطی، در گفتگو با سایت مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، دربارۀ فعالیت‌های علمی و پژوهشی اخیر خود گفت: من مدت‌هاست که چندین کار برای مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در دست دارم که البته به سبب برخی مشکلات کار تحویل آنها به تأخیر افتاده است و امیدوارم تا پایان سال 99 بتوانم بیشتر آنها را به انجام برسانم.

سه اثر میراث مکتوب

رحیمی ریسه از ویرایش ترجمۀ «مجموعه مقالات مربوط به نسخه‌شناسی و تصحیح متون» انتشارات بنیاد میراث اسلامی الفرقان به عنوان یکی از این موارد نام برد و گفت: این اثر که مجموعه‌ای از مقالات در چهار جلد است، دستاورد سمینارهایی است که بنیاد الفرقان تقریباً هر دو سال یک بار برگزار می‌کند.

وی ضمن بیان این مطلب که موضوعات این مقالات دربارۀ مسائل مختلف نسخه‌شناسی و تصحیح متن است و هر کدام را یکی از متخصصان آن فن نوشته است، افزود: ترجمۀ همۀ مقالات چهار جلد را مترجمان زبده‌ای انجام داده‌اند و من هم آنها را ویرایش و یکدست می‌کنم.

رحیمی ریسه از آماده‌سازی کتاب «حدائق الحقائق» برای چاپ به صورت نسخه‌برگردان به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌های خود سخن گفت و اظهار کرد: حدائق الحقائق کتابی است از زین‌الدین کشی از منطقیان و متکلمان ربع آخر سدۀ ششم و ربع اول سدۀ هفتم هجری که تاکنون تصحیح و منتشر نشده است و تنها یک دستنویس کامل از آن در مجموعۀ فاضل احمد پاشا در استانبول برجای مانده است.

وی ضمن بیان این مطلب که حدائق الحقائق اثری است در سه دانش منطق، علوم طبیعی و الهیات، افزود: برای چاپ نسخه‌برگردان این کتاب مقدمه‌ای تفصیلی در شرح احوال مؤلف و معرفی متن و نسخه‌شناسی دستنویس آن نگاشته‌ام و اکنون نمایه‌های آن را در دست استخراج دارم.

این پژوهشگر از جلد دوم «جشن‌نامۀ فرانسیس ریشار» به عنوان سومین اثر در دست تدوین خود نام برد و گفت: جلد نخست این جشن‌نامه سال‌ها قبل منتشر شده است و مقالات جلد دوم نیز بیشتر دربارۀ وضعیت‌فهرست نویسی در ایران است.

سه اثر دیگر

رحیمی ریسه در ادامه به ارائۀ توضیحاتی دربارۀ سه اثر در دست تکمیل خود که توسط انتشاراتی‌های دیگر به چاپ خواهد رسید، پرداخت و در این رابطه از آمادۀ انتشار بودن تصحیحی که از «کشف الخفاء فی شرح الشفا» انجام داده خبر داد و گفت: این اثر شرحی است از علامۀ حلی بر کتاب شفای بوعلی که تنها بخش مقولات آن در دستنویسی منحصر بفرد در کتابخانۀ چستر بیتی برجای مانده است.

وی از «دانشنامۀ نسخ خطی امامیه» به عنوان یکی از آثار در دست تألیف خود نام برد و گفت: این کتاب دو جلدی و مفصل به معرفی همۀ نسخه‌های خطی آثار امامیه که پیش از 656هـ کتابت شده است، اختصاص دارد.

این پژوهشگر همچنین با اشاره به اتمام تصحیح «التحفة الرضویه»، گفت: این کتاب شرح حدیث عمران صابی و سلیمان مروزی، تألیف میر محمد اسماعیل خاتون آبادی (د: 1116هـ) است که تصحیح آن به اتمام رسیده و نگارش مقدمه و استخراج نمایه‌های آن در دست انجام است.

رحیمی ریسه در پایان در خصوص وضعیت حاکم بر جامعه و تأثیر آن بر صنعت نشر گفت: به نظرم مشکلات فعلی ناشی از ویروس کرونا گذراست، اما وضع پیش آمده فرصت خوبی است تا ناشران راه‌های دیگری، همچون فروش غیرحضوری و اینترنتی را برای فروش کتاب‌های خود جدی‌تر بگیرند.