یشنهاد راه‌اندازی جایزۀ بین‌المللی نسخ خطی

میراث مکتوب- غلامرضا امیرخانی، مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخشی از یک گفتگو ضمن پیشنهاد ثبت جایزه‌ای بین‌المللی برای نسخ خطی، گفت: در حال حاضر مهمترین جایزه کتاب در ایران «جایزۀ کتاب سال» است که متولی آن وزارت ارشاد است و هر ساله با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اجرای همایشی با عنوان همایش حامیان نسخ خطی از اواخر دهه  70 شمسی و با محوریت کتابخانه مجلس، گفت: از چند سال قبل این همایش به کتابخانه ملی منتقل شد و سعی شد عنوان این مراسم به آیین تجلیل و بزرگداشت حامیان نسخ خطی تبدیل شود و به سبک جایزه‌های کتاب گلشیری و جلال؛ عنوان جایزه به نام "استاد سید عبدالله انوار" نامگذاری شد و در سال‌های 95 و 97 بر همین منوال عمل کردیم.

وی با اشاره به تلاش‌ها برای بین‌المللی شدن این جایزه با محوریت آثار و نسخ کتابخانۀ ملی، افزود: البته این پیشنهاد نیز مطرح بود که جایزه‌ای با عنوان «فردوسی» به صورت بین‌المللی برگزار شود و حتی مصوبه یونسکو را نیز دریافت کنیم تا سازمان اسناد و کتابخانه ملی متولی چنین جایزه‌ای در حوزه تحقیقات ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی شود.

وی گفت: البته در بخشی از جایزه کتاب سال، جایزه جهانی کتاب جمهوری اسلامی ایران نیز تعریف شده است، ولی معتقد هستم کتابخانه ملی به دلیل وظایفش در حوزه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی باید متولی این امر باشد.

منبع: سایت کتابخانۀ ملی