بررسی دو گام در سهروردی‌پژوهی

میراث مکتوب- در سال گذشته دو اثر دربارۀ شیخ اشراق به همت انتشارات هرمس منتشر شد. یکی از آن‌ها کتاب «تبارنامه اشراقیان» نوشتۀ زهرا زارع بود که رساله دکتری او با عنوان «نسب‌نامه و طریقه عرفانی شیخ اشراق» برگزیده پنجمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبائی شد و با عنوان تبارنامه اشراقیان انتشار یافت.

نویسنده در این پژوهش کوشیده است که در پرتو نگاهی تاریخی تحلیلی و با ارائۀ قرائن متنی و عقلی، تبارنامۀ معنوی شیخ اشراق را بازکاوی کند و به ترسیم مختصات روشنی از وجوه حکمت خسروانی و فیثاغوری و عناصر آن و نیز حکمای متألّهی که نمایندگان آنهایند، دست یابد.

اثر دیگر، کتاب «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» نوشته سیده زهرا مبلغ است. این کتاب کوششی است در راستای پژوهش‌های معاصر که می‌خواهند خوانشی دقیق‌تر و معیار ظریف‌تری برای نقادی بخشی از فلسفه‌های اسلامی به دست دهند. در این تحقیق بررسی خواهد شد که فلسفه‌های اشراق اسلامی با چه منطقی همراهند. مسألۀ دیگر کتاب این است که متافیزیک اشراقی چه منطقی به بار می‌آورد.

بررسی منطق تفکر اشراقی در کنار تحلیل متافیزیک آن، این امکان را به ما می‌دهد که با دیدی روشن‌تر به بحث و نقادی این فلسفه‌ها دست بزنیم.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه هفتم مرداد ساعت ۱۵ و به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی به بررسی دو کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» اختصاص دارد. این نشست با حضور زهرا زارع، سیده زهرا مبلغ و علی‌اصغر محمدخانی به صورت مجازی برگزار و کارنامه سهروردی‌پژوهی در سال ۱۳۹۸ نیز تحلیل و بررسی می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter به‌صورت زنده پیگیری کنند.