بزرگداشت شهاب‌الدین سهروردی

میراث مکتوب- انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نشست مجازی روز بزرگداشت «شیخ شهاب الدین سهروردی» را چهارشنبه 8 مردادماه برگزار می‌کند.

در این نشست که  از ساعت 15:00 تا 17:00 برگزار می شود، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مهدی محقق رئیس هیات‌مدیره انجمن، احمد تمیم داری استاد دانشگاه علامه طباطبایی و حسن سید عرب عضو هیئت‌علمی دانشنامه جهان اسلام سخنرانی خواهند کرد.

شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی، ملّقب به شیخ اشراق یا شیخ شهید، فیلسوف وحکیم نامدار ایرانی اهل سهروردِ شهرستان خدابنده در استان زنجان است.

حکمت الاشراق به‌عنوان مهم‌ترین اثر این حکیم عالی‌مقام؛ المشارع و المطارحات، در منطق، طبیعیات و الهیات؛ التلویحات؛ اللمحات، کتاب مختصر و کوچکی در سه فن از حکمت یعنی: طبیعیات، الهیات و منطق؛ الالواح‌المعادیه، در دانش‌های حکمت و اصطلاحات فلسفه؛ الهیاکل النوریه (هیاکل النور)؛ المقاومات، رساله مختصری است که سهروردی خود آن را به منزله ذیل یا ملحقات التلویحات قرار داده است؛ الرمز المومی (رمزمومی)؛ المبداء والمعاد؛ بستان‌القلوب؛ طوراق‌الانوار؛ التنقیحات فی‌الاصول؛ کلمةالتصوف؛ البارقات‌الالهیه؛ النفحات‌المساویه؛ لوامع‌الانوار؛ الرقم‌القدسی و اعتقادالحکم از جمله آثاری اند که از این حکیم و فیلسوف برجسته ایرانی و مسلمان به جای مانده است.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اسکای روم به آدرس زیر، با فشردن گزینۀ «میهمان»، در این نشست مجازی شرکت داشته باشند.

 https://www.skyroom.online/ch/farhang/anjomanmafakher

همچنین این برنامه از طریق صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی زیر پخش می‌شود:

https://www. instagram. com/anjomanasarmafakher2