جلد دوم «يزد، يادگار تاريخ» منتشر شد

میراث مکتوب- جلد دوم از کتاب «یزد، یادگار تاریخ» همچون دفتر نخست آن، بازچاپ گفتارهای پرخواستار نویسنده تنها در حوزۀ یزدشناسی و یزدپژوهی است که در کتاب‌ها، نشریه‌ها، تارنماهای ایران و نیز سخنرانی‌های وی بین سال‌های 1375 تا 1396 گردآوری شده و با ساماندهی و ویراستاری پیام شمس‌الدّینی آراسته چاپ شده است.

کتاب دارای 24 صفحه دیباچه، مقدّمه و فهرست مندرجات، 670 صفحه متن، و 24 صفحه تصاویر رنگی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان یزد است.

جلد دوم «یزد، یادگار تاریخ» دربردارندۀ 175 مقالۀ کوتاه و بلند است که از میان حدود 800 مقالۀ نویسنده گلچین شده و سعی شده است همچون دفتر نخست آن، تنوّع موضوعی داشته باشد.

مطالب ارائه شده در این جلد در شش بخش گفتارهای تاریخی، نام‌آوران و بزرگان، آداب و فرهنگ، نقد کتاب، معماری و هنر و مردم‌شناسی یزد سامان یافته است.

در ابتدای کتاب نیز یک مقدّمۀ ادبی به فارسی و هشت مقدّمه به زبان‌های آلمانی (با ترجمۀ دکتر کرستین نول کریمی و مسعود بهجو)، اردو (با ترجمۀ دکتر فاطمه سماواتی)، اسپانیایی (با ترجمۀ دکتر خوزه کوتیاس فرر)، انگلیسی (با ترجمۀ هیوا رحیمی)، ایتالیایی (با ترجمۀ دکتر پیرو دونینی)، عربی (با ترجمۀ دکتر رضا افخمی عقدا)، فرانسوی (با ترجمۀ دکتر شهاب صرّافیان) و هندی (با ترجمۀ دکتر فاطمه سماواتی) دربارۀ یزد آمده است.

هم اکنون جلد سوم این کتاب، با همان ترتیب، گردآوری و حروف‌چینی شده و در دست ویراستار است و امید می‌رود تا پایان سال 1399 چاپ شود. نویسنده امیدواراست بتواند دفتر چهارم آن را در سال 1400 چاپ و منتشر کند که در بردارندۀ دیگر گفتارهای یزد و نمایه‌هاست.

کتاب یزد یادگار تاریخ با سرمایه‌گذاری علی زهرایی، فرهنگ‌دوست یزدی‌تبار، و با یاری آقایان میرزا محمّد کاظمینی و سعید افضلی‌پور چاپ و منتشر شده است.

يزد، يادگار تاريخ؛ نوشته: حسین مسرّت، ویراستار: پیام شمس‌الدّینی، تهران: نشر یزدا، 1398، رحلی، مصوّر، رنگی، 24+ 670+ 24ص.

جلد نخست، ویرایش اوّل: انجمن کتابخانه‌های عمومی استان یزد، 1376؛ ویرایش دوم، 1395، نشر دف تهران.