پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی

میراث مکتوب- کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» شرحی بر احوال مهدی بیانی نخستین رئیس کتابخانه ملی ایران از سال 1346 تا 1396 است که توسط حمیدرضا قلیچ‌خانی نوشته شده است.

دکتر مهدی بیانی از خاندان مستوفیان فراهان در سال 1287 در همدان متولد شد. وی از نخستین فارغ التحصیلان مقطع دکترای ادبیات فارسی دانشگاه تهران و از نخستین نسل فهرست‌نویسان و نسخه‌شناسان معاصر است.

در کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» علاوه بر شرحی بر احوال و آثار این هنرمند و هنرشناس فرهیخته به نقد و بررسی کتاب «احوال و آثار خوشنویسان» پرداخته شده است. به همین دلیل این کتاب علاوه بر زندگینامه دکتر بیانی، مرجعی برای پژوهشگران و به ویژه محققان عرصه خط و خوشنویسی به شمار می‌رود.

کتاب «پنجاه سال با دکتر مهدی بیانی» که در آستانۀ پنجاهمین سال درگذشت مهدی بیانی منتشر شده شامل تصاویری از اسناد، احکام و مکاتبات و تصاویر رقعه‌ها و نسخه‌های کمتر دیده شده است که در دورۀ دکتر بیانی امکان نشر رنگی و با کیفیت آنها فراهم نبوده است.

علا‌قمندان برای تهیه این کتاب به صورت غیرحضوری می‌توانند به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به آدرس http://bookshop.nlai.ir  مراجعه کنند.