انتشار جدیدترین مجلد «فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان»

میراث مکتوب- نوزدهمین جلد از فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان از سوی شورای کتاب کودک منتشر شد. این مجلد از فرهنگنامه در برگیرندۀ حروف «ف - ق» است.

بنیانگذار این فرهنگنامه مرحوم توران میرهادی، پیشگام آموزش نوین در ایران است که فرهنگنامه را به کودکان و نوجوانان ایران تقدیم کرده است. بنا به اعلام شورای کتاب کودک فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان برای نوجوانان 10 تا 16 ساله تهیه شده است.

هیئت مدیرۀ شرکت تهیه و نشر فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان در سخن آغازین فرهنگنامه را اثری ملی با زبانی قابل فهم برای مخاطبان 10 تا 16 ساله و متناسب با دانش نوجوانان ایرانی دانسته است و آن را مرجعی معتبر و پاسخگویی مطمئن برای پرسش‌های روزافزون کودکان و نوجوانان، خانواده‌ها و مربیان برشمرده است.

در ادامۀ سخن ناشر، به روزآمد کردن مقاله‌ها، تصاویر و نقشه‌های جلد یکم تا یازدهم فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان نیز اشاره شده است.

فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان دارای 27 مدخل است که هر کدام از سوی نویسندگان متخصص مربوط هر یک از موضوعات نوشته شده است. گروه‌های آموزش و پژوهش، روزآمدسازی متن، روزآمدسازی تصویر در کنار آماده‌سازی تصویر و نقشه و همچنین مشاوران علمی در کنار دبیر اجرایی، شورای مدیریت، مشاوران، سرویراستار و ویراستاران از جمله گروه‌هایی هستند که آماده‌سازی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را برای انتشار بر عهده دارند.

جلد نوزدهم فرهنگنامۀ کودکان و نوجوانان دربردارندۀ مقالاتی از حرف «ف» از فائو تا فیوز و بخشی از حرف «ق» از ق (سوره) تا قدومه است. این جلد دارای 191 مقاله، 34 مدخل ارجاعی، 331 تصویر، 12 نقشه و 30 جدول و نمودار است. برخی از مقاله‌های بلند این جلد عبارت‌اند از: فارابی، فارس، فاطمیان، فتوسنتز، فردوسی، فرهنگ عامه، فضانوردی، فلسفه، فناوری، فیزیک و قاجاریان. در این جلد حدود 90 مدخل به ایران اختصاص دارد و کوشش شده است در مدخل‌های دیگر نیز آگاهی‌هایی دربارۀ ایران بیاید.

در پیشگفتار این جلد از فرهنگنامه به سایر مجلد‌های این اثر اشاره شده است. بنا به اعلام هیئت مدیرۀ شورای کتاب کودک، جلدهای 20، 21 و 22 فرهنگنامه با برنامۀ زمان‌بندی شده در مراحل مختلف تألیف و ویرایش قرار دارند.

گفتنی‌ست، بنا به اعلام هیئت مدیرۀ فرهنگنامۀ کودکان و نوجونان، وبگاه جامع فرهنگنامه به بهره‌برداری رسیده و خرید فرهنگنامه از طریق سفارش الکترونیک راه دستیابی به آن را آسان کرده است.

این اثر از سوی شرکت تهیه و نشر فرهنگنامۀ کودکان ونوجوانان (سهامی‌خاص) و با همکاری شورای کتاب کودک در شمارگان 5000 با بهای 250 هزار تومان به بازار کتاب عرضه شده است. علاقه‌مندان می توانند برای تهیه این فرهنگنامه با شمارۀ 66404383 تماس بگیرند.

مریم مرادخانی